Lifestyle

کتاب «برنامه ریزی و مدیریت مناطق کلان شهری» منتشر شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «برنامه‌ریزی و مدیریت مناطق کلان شهری، با تأکید بر مدیریت یکپارچه حریم منطقه کلان‌شهری تهران» نوشته رحیم سرور به‌تازگی توسط انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شده است.

براساس مطالعات اداره کل حریم، بیش از ۲۴ سازمان و نهاد به‌نوعی در پهنه حریم، سیاست‌گذاری و مداخله می‌کنند و از طرفی بر اساس آینده‌نگری‌های جمعیتی، قریب به ۴ میلیون نفر دیگر تا حدود سال ۱۴۰۵ به جمعیت این پهنه اضافه خواهد شد. این در شرایطی است که هم‌اکنون پهنه حریم با انواع چالش‌ها مواجه بوده که به‌مراتب از مشکلات شهر تهران فراتر هستند. تعرض به اراضی با قابلیت‌های زیست‌محیطی، کوه‌خواری، تقلیل شأنیت فضاهای جنوبی، گسترش اسکان‌های غیررسمی، تصرف‌های عدوانی و صدور مجوزهای موردی با نگاه جزیره‌ای، بخشی از چالش‌هایی هستند که هرگز و یک لحظه نمی‌توان نسبت به روند آن‌ها بی‌تفاوت ماند و جالب اینکه طرح‌های متعدد تهیه‌شده برای آن چندان قابلیت اجرایی پیدا نکرده‌اند و اغلب نشست‌ها و جلسات به بیان مشکل پرداخته‌اند تا اینکه حاوی راهکارهای عملی و متضمن اقدامات اثربخش باشند! در چنین شرایطی است که «راهبرد صیانت و توسعه پایدار» در سایه مدیریت و برنامه‌ریزی یکپارچه به عامل تعیین‌کننده در سطوح کلان تا محلی تبدیل‌شده است. راهبردی که اگر موردتوجه قرار نگیرد با تداوم وضع موجود در بهترین وضعیت با «آینده و سناریو فرصت ازدست‌رفته» مواجه خواهیم شد؛ آینده‌ای که در آن عملاً خبری از حریم و فضاهای تنفس‌گاهی دیده نمی‌شود.

هدف اصلی این کتاب ارائه یک‌سری اصول و معرفی برخی متغیرهای مهم در مدیریت یکپارچه و نحوه برنامه‌ریزی اثربخش پهنه‌های فرامرزی و حریم کلان‌شهرهای کشور است. با عنایت به گستره بسیار وسیع مباحث از حیث قانونی، نظریه‌ای، اقتصادی و اجتماعی، موضوعات مطروحه در این کتاب می‌تواند در حکم مقدمه‌ای برای ورود به بحث بوده و امید است در آینده توسط سایر دوستان تکمیل شود.

این‌کتاب با ۶۰۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۳۰ هزار تومان عرضه شده است.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close