Lifestyle

کتاب «بادهای افسون» به چاپ پنجم رسید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «بادهای افسون» (مقدمه‌ای بر شناخت علوم غریبه در ایران) نوشته پرویز براتی به‌تازگی توسط از سوی نشر چشمه به چاپ پنجم رسیده است.

این کتاب، به تاریخچه متون غریبه در ایران می‌پردازد. ستاره‌شناسی، طالع‌بینی، حروف ابجد، راز اعداد، ادبیات خفیه و کیمیاگری از سایر مطالب این کتاب است. درباره هر یک از این علوم غریبه، داستان‌هایی مستند و تاریخی هم آمده است.

کتاب «بادهای افسون» به بررسی این باورها در نقاط مختلف ایران پرداخته است و هم‌چنین رد پای جادو را از متون اوستا، روایت‌های پهلوی و کتیبه‌های سغدی تا روایات بزرگان دوران اسلامی پی گرفته است.

روزگاری در جهان، طلسم و جادو بر زندگی مردم سیطره داشت، کودکی که بیماری لاعلاجی می‌گرفت را پیش دعانویس می‌بردند و یا از ترس آل، شب تا صبح بر بالین زن زائو می‌ماندند (هرچند که متأسفانه این تفکرات همچنان در میان برخی از مردم ایران و جهان رواج دارد) اما از لحاظ علمی و منطقی باید گفت که عمر این تفکرات به سر رسیده است. نویسنده از ابتدا شروع می‌کند و در مورد کیمیاگران و ساحران می‌نویسد، سپس به علوم غریبه وارد می‌شود و به بررسی آرا رازی، ابن سینا، خواجه نصیر الدین طوسی، ابن عربی، حسین واعظ، شیخ بهایی و … پرداخته و به سرزمین‌های دیگر کوچ می‌کند و آرای متفکرین هند و پاکستانی را جمع آوری می‌کند. سپس آرای فیلسوفان غربی همچون افلاطون و یونگ را مورد بررسی و تحقیق قرار می‌دهد. خود براتی ادعا می‌کند که این اثرش نگارش تاریخی علوم غریبه در ایران نبوده و بیشتر تلاشی است برای شناخت متونی که بخش مهم ناخودآگاهی تاریخی ایرانیان را تشکیل می‌دهند. او قضاوت یا داوری درباره ی این علوم نمی‌کند و صرفاً داده‌هایی جمع آوری کرده است که حاوی ارزش تاریخی فراوان هستند.

چاپ پنجم «بادهای افسون» در ۱۸۶ صفحه از سوی نشر چشمه به قیمت ۶۸ هزار تومان عرضه شده است.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.