Business

چند نکته که باید درباره امنیت وب سایت بدانید


امنیت یک وب سایت به موارد زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن هاست خوب می باشد . اولین راه نفوذ به یک وب سایت گذشتن از هاست است . هاستی که دارای پیکر بندی خوبی باشد هکر به راحتی نمی تواند وارد اطلاعات یک سایت شود . اکثر حملاتی که علیه وب سایت‌ها صورت می‌گیرد به این دلیل نیست که اطلاعات شما را سرقت کنند یا سایت ‌تان را از کار بیندازند، بلکه هکرها سایت ‌تان را هک می‌کنند تا از سرور شما برای ارسال اسپم، یا محلی موقت برای نگهداری برنامه‌ های مخرب‌شان استفاده کنند. در نگاه کلی ممکن است فکر کنید که سایت شما ارزش هک شدن را نداشته باشد اما وب سایت‌ها همواره در معرض این خطر هستند و وبمسترها باید موارد فنی را به دقت بررسی کنند .

هکرها معمولا بر روی سایت های مختلف تست نفوذ میزنند و اگر راهی برای ورود پیدا کنند حتما از باگ پیدا شده نهایت سوء استفاده را می برند . اینطور نیست که هیچ وب سایتی هک نشود اگر نتوانند وارد شوند معمولا از حملات DDOs استفاده می کنند . حملات از نوع DDOSکه مخفف Distributed Denial of Service است ، در این شیوه مهاجمان با در اختیار داشتن زنجیره‌ای از رایانه‌ها حجم گسترده‌ای از تقاضاها را به سمت سرورهای مقصد روانه می‌کنند که در نهایت با اشغال تمامی ترافیک مربوط به سرورهای مورد نظر موجب از کار افتادن سرویس ‌دهی آن می‌شوند. البته DDOS بر روی وب سایت های مهم و شناخته شده انجام می شود و بر روی وب سایت های معمولی این نوع حمله اصلا صورت نمی گیرد.

هاست استاندارد خریداری کنید

هاستی بخرید که دارای یک سری مشخص فنی باشد و وب سایت های مطرح از آن فضا تهیه کرده باشند . نه به قیمت توجه کنید نه به عنوان یک هاستینگ .

نرم افزارهای مورد استفاده خود را به روز نگهدارید

شاید ظاهر این امر ساده باشد اما بسیار کاربردی است، این بروزرسانی هم باید شامل سیستم عامل سرور شما و برنامه‌های موجود بر روی آن باشد و هم برای سیستم ‌هایی که شما برای راه اندازی سایت‌تان از آنها استفاده می‌کنید(نظیر CMS ها و فروم‌ها). زمانی که یک رخنه امنیتی در یک نرم افزار کشف می ‌شود هکرها فوراً از آن برای نفوذ به سیستم های آسیب پذیر استفاده می‌کنند. پس سعی کنید همیشه از نرم افزارهای بروز استفاده کنید. در صورتی که از هاست اشتراکی استفاده می ‌کنید مسوولیت بروزرسانی سیستم عامل و نرم افزارهای سیستمی آن به عهده شرکت ارائه دهنده این سرویس می‌باشد، لذا همواره در انتخاب سرویس دهنده مناسب برای سایت‌ تان دقت نمایید.

یک رمز عبور قوی انتخاب کنید

راه نفوذ به یک وب سایت شکستن رمز عبور است . این مورد را حتماً بارها شنیده‌اید اما ما برای تأکید باز هم آن را ذکر کرده ایم، حتماً دقت کنید که رمز عبورتان حداقل هست کاراکتر باشد و همچنین ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و اعداد. سعی کنید در زمان برنامه نویسی کاربر را ملزم به رعایت این مسائل نمایید و رمز های عبور کاربران را به صورت کد شده در بانک اطلاعات ذخیره نمایید همچنین توصیه می شود از الگوریتم های یک طرفه برای کد کردن رمز های عبورتان استفاده کنید.

اجازه آپلود فایل غیر مجاز را به کاربر ندهید

اگر شما نیز در سایت خود به کاربران ‌تان اجازه آپلود فایل را می‌ دهید توجه داشته باشید که این مسئله یک ریسک بزرگ است، حملات ناشی از آپلود فایل در صورتی که با موفقیت انجام شوند می توانند کل سیستم شما را تحت کنترل در آورند و انواع خرابکاری‌ها را انجام دهند، در صورت نیاز به استفاده از این مورد لازم است از یک برنامه نویس آشنا به مسائل امنیتی استفاده کنید یا با یک متخصص امنیت در این باره مشورت کنید.

پیام های سرور اختصاصی را جدی بگیرید

وبمسترهایی که از سرور اختصاصی استفاده می کنند به صورت مستقیم پیام های هشدار و بروزرسانی را دریافت می کنند که در صورت دقت نکردن به آنها ممکن است مشکلات امنیتی جدی برای هاست شما بوجود بیاید .Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.