Business

مسیر پیش روی کره چه خواهد بود


به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، انتخاب آنها قرار است به دورنمای این چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا که درگیر اختلافات نسلی و جنسیتی و تقابل با کره‌شمالی است، شکل دهد و روند خیزش کشورشان در جهان را هدایت کند.

«هیون هی شین» درگزارش ۹مارس در رویترز نوشت: کمپین مربوط به این انتخابات با شگفتی‌‌ها، رسوایی‌‌ها و افشاگری‌‌ها همراه بود؛ درحالی‌که مخاطرات سیاسی زیادی پیش روی این کشور ۵۲میلیون نفری و هر رئیس‌جمهوری وجود دارد که قرار است برای یک دوره پنج‌ساله انتخاب شود.

برنده این انتخابات با چالش‌‌های فزاینده‌‌ای از جمله مدیریت تاثیرات بدترین موج ابتلای به کووید-۱۹ در کره جنوبی، تعمیق نابرابری‌ها و افزایش قیمت مسکن و مدیریت رویکرد در قبال رقابت تنش‌‌آمیز بین چین و آمریکا مواجه خواهد شد.

 رای‌دهندگان کره‌جنوبی به دنبال رهبری هستند که بتواند فساد را ریشه‌کن کند و مذاکراتی را برای مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای کره‌شمالی به جریان بیندازد. به نوشته «شین»، گزارشگر رویترز این رقابت عمدتا به‌عنوان یک رقابت دو طرفه فشرده بین «لی جائه میونگ» نامزد حزب حاکم موسوم به «حزب دموکراتیک» و «یون سوک یول» از حزب مخالف اصلی محافظه کار موسوم به حزب «قدرت مردم» شکل گرفته است.

آنها برای جانشین شدن به جای «مون جائه این» رئیس‌جمهور فعلی که طبق قانون اساسی از شرکت مجدد برای یک دور دیگر در انتخابات منع شده است، رقابت می‌کنند.

پیروزی اپوزیسیون محافظه‌کار در این انتخابات می‌تواند یک تحول قابل توجه را برای حزبی به‌وجود آورد که پس از آخرین انتخابات مربوط به سال۲۰۱۷ دچار به هم ریختگی شده است؛ انتخاباتی که پس از استیضاح و برکناری «پارک گئون های»، رئیس‌جمهور وقت کره‌جنوبی برگزار شد.

در همین حال، حزب لیبرال دموکراتیک متعلق به «مون جائه این» در حال مبارزه برای محافظت از برنامه کاری خود و ادامه آن و همچنین مقابله با تهدیدات «یون» درخصوص انجام تحقیقات درباره فساد دولتِ رئیس‌جمهور در حال کناره‌گیری کره‌جنوبی در صورت پیروزی است.

گزارشگر رویترز در بخش دیگری از گزارش خود نوشت، دو رئیس‌جمهور قبل از «مون» از جمله «پارک» پس از کنار رفتن از مقام ریاست‌جمهوری به زندان افتادند. «مون جائه این» با هیچ اتهام تخلف خاصی مواجه نشده؛ اما دولت او با چندین رسوایی بزرگ فساد در میان مقامات ارشد مواجه شده است.

نظرسنجی‌‌های چند روز پیش نشان داد که «یون» از برتری جزئی برخوردار است؛ او از حمایت یک نامزد محافظه‌‌کار دیگر که با اختلاف زیادی در جایگاه سوم در نظرسنجی‌ها قرار داشت و از رقابت کنار کشید، برخوردار شد.

در غیاب نظرسنجی‌‌ها در شش روز گذشته، کمپین انتخاباتی «یون» روز دوشنبه (۱۶ اسفندماه) اعلام کرد انتظار دارد با اختلاف ۱۰درصد برنده شود؛ درحالی‌که تیم «لی» پیش‌‌بینی کرده که با اختلاف ۱ یا ۲درصد برتری خواهد داشت. مقامات انتخاباتی کره‌جنوبی گفتند، از حدود ۴۴میلیون رای‌دهنده واجد شرایط در سراسر این کشور، بیش از ۶۱درصد تا ساعت ۱۳ دیروز چهارشنبه به وقت محلی رای خود را به صندوق انداختند.

 این رقم شامل رکورد ثبت‌شده جدید برای مشارکت در رای‌گیری زودهنگام مربوط به انتخابات است که از روز جمعه آغاز شد. «یون» پیش از این دادستان کل بود و قول داده که با فساد مبارزه کند، عدالت را تقویت کند و زمین بازی عادلانه‌تری ایجاد کرده؛ درحالی‌که اتخاذ یک خط‌مشی سختگیرانه‌تر در قبال کره‌شمالی و «reset» در روابط با چین را دنبال کند.

«لی» فرماندار پرجمعیت‌‌ترین استان کشورش یعنی گیونگی بوده و به‌دلیل پاسخ های تند در راستای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و حمایت از درآمد پایه همگانی به شهرت رسید. «چو سانگ هون» هم در گزارش ۸ مارس در نیویورک‌تایمز نوشت، مردم کره‌جنوبی روز چهارشنبه برای انتخاب بیستمین رئیس‌جمهور خود به پای صندوق‌های رای رفتند؛ زیرا این کشور با نگرانی عمیق نسبت به کره‌شمالی، فرصت‌های شغلی تیره، بحران مسکن و شکاف‌های رو به رشد نسلی مواجه است.

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان داده است که دو نامزد پیشتاز – که از نظر ایدئولوژیک از هم دور هستند – در یک رقابت بسیار تنگاتنگ قرار دارند. به نوشته این گزارشگر، رئیس‌جمهور «مون جائه این» نمی‌تواند دوباره نامزد شود؛ زیرا رهبران کره‌جنوبی به یک دوره پنج‌ساله محدود شده‌اند.

از زمانی که این کشور در اواخر دهه هشتاد دموکراتیزه شد، دولت مرتبا بین دو نیروی سیاسی اصلی که به‌شدت بر سر موضوعات سیاستی کلیدی، مانند نحوه برخورد با تهدید هسته‌‌ای کره‌شمالی با هم تفاوت دارند، دست به دست می‌‌شود. یکی از آرزوهای سیاست امضایی «مون» ایجاد صلح با همسایه شمالی از طریق گفت‌وگو و همکاری بود.

او در طول دولت خود، میانجی‌‌گر دیدارهای تاریخی بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون بود. در این انتخابات ۱۴ نامزد حضور دارند؛ به این معنی که بعید است برنده اکثریت مطلق را به‌دست آورد. اما بر اساس نظرسنجی‌‌ها، رقابت بین «لی جائه میونگ» و «یون سوک یول» است. «لی» ۵۷ساله، زندگی اجتماعی خود را به‌عنوان وکیل حقوق بشری در دفاع از طبقه کارگر آغاز کرد.

او سپس شهردار و فرماندار Gyeonggi-do شد، استانی پرجمعیت در اطراف سئول و با گسترش مزایای اجتماعی برای شهروندان جوان و بیکار، شهرتی به‌دست آورد. «یون» ۶۱ساله، پسر معلمی است که در نهمین تلاش خود موفق شد.

او درنهایت به‌عنوان دادستان مبارزه با فساد شهرت پیدا کرد درحالی‌که به دنبال برخی از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد کشور می‌رفت و فشارهای سیاسی هم نتوانست او را از کار خود منصرف سازد. تحقیقات او به زندانی کردن دو رئیس‌جمهور سابق و همچنین رئیس سامسونگ به اتهام فساد کمک کرد. نه «لی» و نه «یون» تجربه زیادی در سیاست خارجی ندارند.

این دو رقیب قول داده‌‌اند در صورت انتخاب شدن، میلیون‌‌ها خانه جدید بسازند و اذعان کردند که قیمت مسکن یکی از مهم‌ترین مشکلات برای مردم کره جنوبی، به‌‌ویژه برای رای‌‌دهندگان جوان است. اما آنها درباره نحوه رسیدگی به آن و سایر چالش‌های اقتصادی رویکردهای متفاوتی دارند.

«لی» طرفدار یک رویکرد قوی شبیه به «نیو دیل» است، از جمله گسترش رفاه، کنترل قیمت‌‌های بی‌‌سابقه املاک و افزایش رشد از طریق سرمایه‌‌گذاری در مقیاس بزرگ در صنایع دیجیتال و انرژی‌‌های تجدیدپذیر. «یون» یک دولت کوچک‌تر را ترجیح می‌دهد و راه‌حل‌های مبتنی بر بازار و مقررات‌زدایی را ترویج می‌کند.

«یون» طرفدار موضع سخت‌تری در قبال کره‌شمالی و خواستار تحریم و مانورهای نظامی مشترک و بیشتر است؛ اما «لی» بر دیپلماسی تاکید می‌کند که به معنای دنبال کردن همان سیاست «مون» برای برقراری صلح و آشتی است.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close