Sports

سپاهان از فیفا سبقت گرفت؛ شوخی با سیستم کمک داور ویدیویی! – پارس فوتبال | خبرگزاری فوتبال ایران


باشگاه سپاهان ۴۸ ساعت پس از آن که بی سر و صدا یک دستگاه را به اسم سیستم کمک داور ویدیویی تست کرد، مدعی شد این تست موفقیت آمیز بوده است.

به گزارش طرفداری، در جریان بازی خانگی سپاهان مقابل فجرسپاسی، باشگاه اصفهانی بدون هماهنگی قبلی با سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال و بدون مجوز کتبی نهادهای بالادستی و اعلام قبلی به رسانه ها، سیستمی را به اسم سیستم کمک داور ویدیویی تست کرد و موضوع با اقدام اپراتور این سیستم که در اینستاگرام مدعی شد VAR ایرانی و فارسی در اصفهان تست شده است، از طریق رسانه طرفداری به اطلاع اهالی فوتبال رسید.

در پی این اقدام طرفداری، امروز باشگاه سپاهان ابتدا گزارش این تست را با ۴۸ ساعت تاخیر از طریق رسانه رسمی خود منتشر کرد و سپس در اینستاگرام باشگاه مدعی شد تست کمک داور ویدیویی موفقیت آمیز بوده است، آن هم در حالی که حتی خود فیفا هم مرجع اعلام موفقیت یا ناکامی تست VAR نیست، چه برسد به این که یک باشگاه در ایران چنین ادعایی را طرح کند. سپاهانی ها تازه مدعی شده اند از این پس قرار است هماهنگی های لازم در مورد تست آفلاین دو روز قبل خود را با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ انجام بدهند!

ادعای سپاهان مبنی بر موفقیت آمیز بودن تست روز یکشنبه بیشتر به شوخی شبیه است و چند نکته دارد؛

نکته اول این که خود فیفا هم وقتی سیستم کمک داور ویدیویی را تست می کند از دانشگاه های بزرگ اروپا و موسسه های نرم افزاری و سخت افزاری متخصص می فرستد تا آنها صلاحیت سیستم را تایید کنند و مجوز بدهند. معلوم نیست سپاهان چگونه از فیفا سبقت گرفته و خودش مرجع تعیین صلاحیت و تایید کیفیت شده است؟

نکته دوم به کالیبراسیون دوربین ها برمی گردد. تنظیم دوربین ها در ورزشگاه حداقل در بهترین حالت حدود دو هفته طول می کشد. در جام ملتهای امارات با آن سطح امکانات یک ماه این کار طول کشید. این دوستان چگونه صبح روز مسابقه دوربین ها را به ورزشگاه بردند و دو سه ساعته کالیبره کردند؟ 

نکته بعدی درباره انتقال سریع تصاویر است. انتقال تصویر باید سریع باشد اما در اصفهان انتقال تصاویر با کابل اس دی آی انجام شده است.

همچنین اتاق وی او آر که لازمه تست var است، ادوات خاص خودش را نیاز دارد که فیفا تمام ادوات و پیش نیازها را اعلام کرده و در تصاویری که از سوی باشگاه سپاهان منتشر شده این اتاق شبیه گیم نت است. کیس های پردازشی اصلا در این اتاق دیده نمی شود.

نکته مهم تر آفساید لاین است. این خط باید با زمین در یک راستا باشد اما در تصاویری که سپاهان منتشر کرده خط آفساید کج است. در معیارهای نوین فیفا بازیکنان باید ۳۶۰ درجه اسکن شده باشند و ما اصلا چنین چیزی در اصفهان ندیدیم و حق بدهید تست موفقیت آمیز را شوخی بدانیم.

بد نیست بدانید در این پنج شش سالی که سیستم کمک داور ویدیویی وارد دنیای فوتبال شده، هیچ باشگاهی حتی رئال مادرید و بارسلونا به شکل خودسرانه یا انحصاری به این موضوع ورود نکرده اند و این رفتار سپاهان عجیب است. از نظر قانون، باشگاه اصلا حق ندارد به این موضوع ورود کند چون در فرآیند داوری ذینفع و ذی ضرر است. این کار را باید متولی برگزاری بازی ها انجام بدهد تا شرایط بازی عادلانه باشد. قرار نیست هر باشگاه برای خودش یک var اختصاصی راه بیاندازد. سپاهان را به عنوان یک باشگاه پیشرو در فوتبال ایران می شناسیم و ساکت را هم به عنوان مدیرعامل پیشرو باور داریم اما کاری که یکشنبه در اصفهان انجام شد، اسمش خطا و اشتباه است و پیشرو بودن نیست!

استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی از نان شب در فوتبال ایران واجب تر است اما این کار باید قانونی و یکپارچه باشد نه این که هر باشگاه برای خودش تست راه بیاندازد.

 

بیشتر بخوانید:

تست مخفیانه کمک داور ویدیویی در جریان بازی سپاهان / اتفاق عجیب در اصفهان

گزارش سپاهان از تست آفلاین کمک داور ویدیویی با دو روز تاخیر منتشر شد

ادعای غیر قابل باور سپاهان؛ تست موفقیت آمیز VAR ایرانی! / فیلم

 

پی نوشت: رسانه طرفداری مخالفتی با استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی بومی و وطنی در ایران ندارد و اتفاقا معتقد است در صورت امکان باید این کار را به جوانان نخبه ایرانی سپرد (البته با رعایت تمام استانداردها و با حل مشکل بیمه بین المللی) اما این که باشگاهی بدون هماهنگی با نهادهای بالادستی دست به این اقدام بزند و یک تست ساده را این گونه موفقیت آمیز بنامد، هیچ کمکی به ساخته شدن var در ایران یا مجهز شدن ورزشگاه های کشور به سیستم کمک داور ویدیویی نمی کند.

 Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close