Lifestyle

در اکران افتتاحیه “مجبوریم” چه گذشت؟نخستین نمایش فیلم «مجبوریم» ساخته رضا دُرمیشیان با حضور بهمن فرمان‌آرا، فاطمه معتمدآریا، همایون ارشادی ، مجتبی پیرزاده و رضا دُرمیشیان در پردیس سینمایی کورش برگزار شد.

به گزارش ایسنا، طبق گزارش رسیده، بهمن فرمان‌آرا در ابتدای نمایش «مجبوریم» گفت: «دُرمیشیان یکی از بهترین کارگردانان جوان این مملکت است که خیلی در حقش ناحق شده…» 

فاطمه معتمدآریا بازیگر «مجبوریم» نیز در سخنانی گفت: «حیات و هستی سینمای ما بسته به تماشاچی‌هایش است، خیلی از فیلم‌هایی که آقای درمیشیان ساخته یا ما کار کردیم در صندوق‌خانه‌ها است و هیچ کس نمی‌داند چه ارزشی دارد چون به وسیله تماشاچی‌ها محک نمی‌خورد.»

در ادامه رضا دُرمیشیان یاداور شد: «جای خیلی از عوامل فیلم در اینجا خالی است. نگار جواهریان که سر تئاتر بود، استاد کیهان کلهر و… و مادرم که هنوز فقدانش را حس می‌کنم و احساس می‌کنم در این سالن است.»

وی افزود: همان‌قدر که خیلی خوشحالم از اکران «مجبوریم» ناراحتم از اتفاقی که برای مستندسازان زن و یک عکاس زن افتاده و امیدوارم آن‌ها هر چه زودتر آزاد شوند و به خانه‌هایشان برگردند. 

درمیشیان در ادامه گفت: «مجبوریم قصه غربت آدم‌ها در سرزمین خودشان است. آدم‌هایی که در سرزمین خودشان در غربتند. داستان ایرانیان بدون شناسنامه در داخل ایران. یک تا دو میلیون ایرانی بدون شناسنامه که حتی در سرشماری آماری هم نیستند چه برسد به این‌که از حقوق شهروندی برخوردار باشند و من تلاش کردم با این فیلم دینم را به زنان بدسرپرست، کارتن‌خواب و ایرانیان بدون شناسنامه ادا کنم و برای این کار ده درصد از حقوق نمایش این فیلم در تمام سینماهای سراسر کشور را به زنان بی سرپرست، بدسرپرست و کارتن‌خواب تقدیم می‌کنم. این مبلغ در اختیار فرشته‌ی نازنینی به نام «لیلا ارشد» قرار خواهد گرفت تا برایشان هزینه شود.» 

لیلا ارشد فعال حقوق زنان و کودکان  هم در ادامه‌ی این مراسم گفت: «خوشحالم که بالاخره مجبوریم اکران شد. موضوعی که جناب درمیشیان نازنین این دفعه به آن پرداخته‌اند یکی از چالش‌هاست. ما ایرانیان زیادی بدون شناسنامه داریم.وقتی هویت ندارند هیچ حقوق شهروندی هم ندارند. بنابراین پرداختن به این موضوع می تواند کمک کند. هنر همیشه سرعت می‌دهد به مطرح شدن مسائل اجتماعی. وقتی رخشان بنی اعتماد اولین بار مستند «خانه خورشید» را ساخت ما توانستیم به مردم عادی این اطلاع را بدیم که چقدر زنانی که مشکل سومصرف دارند مشکلاتی دارند که هیچ جا دیده نمی‌شود.»

در انتهای مراسم چند زنان کارتن خواب به شرح بهبود و مسیر سخت دریافت مدارک هویتی‌شان پرداختند. 

«مجبوریم» پنجمین فیلم بلند سینمایی رضا دُرمیشیان پس از فیلم های «بغض»، «عصبانی نیستم!»، «لانتوری» و «یواشکی» است که در آن  فاطمه معتمدآریا، نگار جواهریان،پارسا پیروزفر،بهمن فرمان آرا،پردیس احمدیه،مجتبی پیرزاده،بابک کریمی ،همایون ارشادی، پریوش نظریه،رضا بهبودی، احمد حامد، مریم بوبانی، راموناه شاه و… با حضور ژاله علو حضور دارند. 
 

انتهای پیام Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close