Business

درآمدهای حاصل از فروش نفت باید صرف …


محمد مخبر ظهر امروز (شنبه) پس از این بازدید از وزارت اقتصاد در جمع معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی، این وزارتخانه را از مهمترین دستگاه‌های اجرایی برای اداره امور مالی کشور برشمرد و گفت: خزانه در طول تاریخ همواره به عنوان امین حکومت‌ها مطرح بوده و اگر عملکرد این نهاد مناسب باشد شاهد بالندگی اقتصاد کشور خواهیم بود.

وی با یادآوری وضعیت کشور در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم گفت: در زمان شروع دولت، وضعیت خزانه مناسب نبود، میزان فروش نفت پایین و درآمدهای حاصل از فروش در اختیار دولت قرار نمی‌گرفت.

دکتر مخبر افزود: ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی در برخی استان‌ها نامناسب بود و شاهد آمار بالای فوتی ناشی از کرونا بودیم ضمن آنکه دشمنان از یک طرف شرکت‌های تولید کننده واکسن در کشور را تحریم می‌کردند تا به تجهیزات و مواد اولیه دسترسی نداشته باشند و از طرف دیگر از واردات واکسن به کشور نیز جلوگیری می‌کردند.

معاون اول رئیس جمهور، افزود: ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کل سال ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده بود که تقریباً تمام آن ظرف چند ماه نخست سال هزینه و به اتمام رسید و به همین دلیل دولت سیزدهم در آن مقطع با مشکل کمبود منابع و اعتبارات مواجه شده بود.

وی ادامه داد: با لطف خداوند، حمایت مقام معظم رهبری و اقدامات مجاهدانه شخص رئیس جمهور و سایر اعضای مجموعه دولت، توانستیم ظرف سه ماه فروش نفت را به بیش از یک میلیون بشکه در روز برسانیم و ضمن آزاد کردن بخشی از دارایی‌های مسدود شده در کشورهای دیگر، ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی را نیز بالا ببریم.

مخبر افزود: جمهوری اسلامی ایران امروز جزو چند کشور نخست در مدیریت و کنترل بیماری کرونا است.

وی در ادامه با بیان اینکه سال آینده سالی بسیار بهتر و پربارتر خواهد بود، اظهار داشت: خوشبختانه قوای سه گانه همراهی و همکاری کامل دارند و به فضل الهی این کشتی به ساحل امن خواهد رسید.

مخبر با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه و کاهش وابستگی آن به درآمدهای نفتی تصریح کرد: درآمدهای حاصل از فروش نفت باید صرف سرمایه گذاری در کشور شود و باید تلاش کنیم از خام فروشی نفت جلوگیری شود و آن را تا زنجیره‌های پایین به فراورده تبدیل کنیم تا به ارزش افزوده بیشتر دست یابیم

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: دولت‌ها اداره کننده و بنگاه دار خوبی نیستند و باید دارایی‌ها به مردم واگذار شود تا چرخه سرمایه گذاری در کشور راه بیفتند.

وی اضافه کرد: درآمدهای دولت حتی اگر یک ریال هم باشد باید از مسیر خزانه وارد چرخه اداره کشور شود و حساب و کتاب آن به صورت دقیق و شفاف مشخص باشد.

مخبر ساماندهی بانک‌ها و اصلاح نظام بانکی کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: اصلاح نظام بانکی کشور باید در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی باشد و امیدوارم با برنامه ریزی های انجام شده شاهد بهبود و اصلاح نظام بانکی و تبلور کامل بانکداری اسلامی در کشور باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص برنامه‌های در دست اقدام جهت هوشمند سازی و الکترونیکی شدن فرایندها، گفت: تا دولت الکترونیک بصورت کامل حاکم نشود، نه از فساد جلوگیری خواهد شد و نه درآمدها و هزینه‌های دولت به درستی ساماندهی می‌شود.

وی افزود: شفاف سازی و الکترونیکی شدن امور امری ضروری در همه دستگاه‌های اجرایی است اما نقش و اثرگذاری آن در وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار پر رنگ تر از سایر دستگاه‌ها است چرا که می‌تواند موجب رضایتمندی مردم و ساماندهی سازمان‌هایی نظیر سازمان مالیات و گمرک شود که نقشی مهم در اقتصاد کشور دارند.

دکتر مخبر در ادامه سخنان خود بکارگیری مدیران جوان، توانمند و مسلط را از ویژگی‌های دولت سیزدهم برشمرد و گفت: بکارگیری مدیران جوان فرصتی است تا کاستی‌ها و نواقص گذشته اصلاح شود البته تجربه نیز باید با دانش و توانمندی عجین شود.
مهرSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.