Lifestyle

جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی


مقام مادر در همه ملت‌ها مورد تقدیر و احترام بوده و عشق مادر به فرزند نیز سوژه‌ای پربار برای تمامی هنرمندان جهان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، در هر یک از کشورهای جهان روزی را به نام روز مادر نامگذاری کرده‌اند. مثلا مصر و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه، ۲۱ مارس و آغاز بهار را به عنوان روز مادر جشن می گیرند. برخی از کشورهای غربی نیز دومین یکشنبه ماه می را به عنوان روز مادر جشن می‌گیرند. در کشور خودمان هم که میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) روز گرامیداشت مقام مادر نامگذاری شده است.

چه در روز مادر و چه در تمام روزهای سال، مهرمادری همواره مورد توجه نقاشانِ سبک‌های مختلف هنری بوده است؛ موضوعی همه پسند و لطیف که می‌توان از پس آن صحنه‌هایی آرامش بخش و چشم نواز خلق کرد.

یکی از تابلوهای نقاشی با موضوع مهر مادری، اثری از شهراد ملک فاضلی ـ هنرمند معاصر ایرانی ـ است. در این تابلو که به سبک واقع گرایانه ترسیم شده است، مادری با ظاهری کاملا شرقی، پسر بچه‌اش را در آغوش کشیده و همراه با او مشغول تماشای پایین پل است. این تابلو که با رنگ‌های ملایم  ترسیم شده، مهر مادرانه‌ی زنان شرق را به  خوبی به بیننده منعکس می‌کند.

جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی

مری کسات ـ نقاش آمریکایی ـ  در تابلویی که با موضوع مادر کشیده، صحنه‌ای از روابط مادر فرزندی را به نمایش گذاشته است. در این تابلو که به سبک امپرسیونیسم  نقاشی شده است، مادری در حال بستن کلاه فرزندش است. رنگ‌ها بسیار ملایم است و قرار گرفتن دست کوچک دختر بچه بر روی دستان مادرش، نمایشی هنرمندانه از مهر مادری است که شرق و غرب نمی‌شناسد.

جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی

سوررئالیسم یا فراواقع گرایی، مکتبی هنری است که در قرن بیستم ظهور کرد. این مکتب هنری به نوعی منعکس کننده آشفتگی‌های قرن بیستم است. در آثار هنری که به این سبک ترسیم شده‌اند، عواطف و احساسات به شیوه‌ای رمزآلور و پیچیده  نمایش داده می‌شوند. تابلو زیر با نام «رقص مادر و فرزند روی شن»، اثر دنیل جانسون است. در این اثر دو جسم فلزی در حال رقص روی شن هستند. جدا کردن تصویر مادر و فرزند از نژاد و رنگ و ویژگی‌های ظاهری انسانی، سبب شده تا این تابلو با موضوع مادر، گستره‌ای به بزرگی مهر مادری در تمام جهان  را در بر بگیرد.

جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی

پابلو پیکاسو، پیشگام مکتب کوبیسم که آن را از فرهنگ آفریقایی الهام گرفته است، در تابلو  «مادر و فرزند- اولین قدم‌ها» که در سال ۱۹۴۳ ترسیم کرده است، مادری را ترسیم کرده که در حال کمک به فرزندش برای راه رفتن است. نقاشی مادرانه پیکاسو پر از اشکال هندسی مثل دایره و مثلت و زوایا و شکستگی‌های تیز است.

جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی

با آغاز هزاره سوم و انقلاب تکنولوژی، نقاشی نیز دچار تحولاتی شد و متناسب با پیشرفت‌های بشر، هنر تصویر سازی شکل گرفت. تصویر سازی با تیه بر تکنولوژی، طرح‌هایی ساده را متناسب با مخاطب امروز ارائه می‌دهد. در این هنر معاصر صدها و شاید هزاران اثر با موضوع مادر و مهر مادری  طراحی شده است که اغلب فضایی کودکانه دارند. اثر زیر از لی.اس.هی  ـ هنرمند کره‌ای ـ از جمله این آثار  معاصر است.

جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی

انتهای پیامSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close