Lifestyle

تعداد کودکان اروپایی مبتلا به هپاتیت مرموز به 450 نفر رسید- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا در این هفته اعلام کرد که تعداد موارد مرموز هپاتیت تحت بررسی در بین کودکان به 450 مورد رسیده است.

“ان‌بی‌سی” در این باره نوشت, این رقم بیش از دو برابر رقمی است که این گروه دو هفته پیش گزارش کرده بود و به طور قابل توجهی بیشتر از آخرین شمارش 348 مورد سازمان بهداشت جهانی است.

موارد این التهاب کبد در بیش از 25 کشور گزارش شده است، اگرچه اکثر آن‌ها در انگلیس (حدود 160) و ایالات متحده (حدود 110) هستند. بیشتر کودکان مبتلا زیر 5 سال سن دارند. از بیماران ایالات متحده، بیش از 90 درصد در بیمارستان بستری شده‌اند و 14 درصد پیوند کبد داشته‌اند.

کارشناسان بیماری مطمئن نیستند که پشت این موارد چیست؛ اگرچه چندین فرضیه شروع به ظهور کرده است. تئوری اصلی یک آدنوویروس است که اغلب باعث علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزا یا مشکلات معده می‌شود.

CDC روز چهارشنبه گفت که بیش از نیمی از موارد در ایالات متحده برای آدنوویروس مثبت بوده است. حدود 72 درصد از موارد در بریتانیا و 60 درصد در سراسر اروپا نیز همینطور بود, اما به ندرت اتفاق می‌افتد که یک آدنوویروس به این شدت بر کبد تأثیر بگذارد.

“یلیپا ایستربروک”، دانشمند ارشد در سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: نمونه‌های بافت کبد که اخیراً در بریتانیا گرفته شده است هیچ یک از ویژگی‌های معمولی که ممکن است در مورد التهاب کبد به دلیل آدنوویروس انتظار داشته باشید را نشان نمی‌دهند، اما ما منتظر بررسی بیشتر هستیم.

به طور کلی صدها علت بالقوه هپاتیت می‌تواند وجود داشته باشد؛ التهاب کبد می‌تواند ناشی از سموم، ویروس‌ها یا غذا و آب آلوده باشد, اما در این موارد اخیر، متخصصان به یک آدنوویروس خاص، نوع 41 توجه دارند که در اکثر موارد در اروپا و بسیاری از موارد در ایالات متحده شناسایی شده است.

“مارکوس بوخفلنر”، متخصص بیماری‌های عفونی کودکان در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، نخستین کسی بود که متوجه الگوی غیرعادی هپاتیت غیرقابل توضیح در کودکان در ایالات متحده شد و آن را به CDC گزارش داد. او و سایر کارشناسان از خود پرسیده‌اند که آیا قرنطینه‌های همه‌گیر منجر به کاهش قرار گرفتن در معرض آدنوویروس‌ها به طور کلی می‌شود و شاید کودکان خردسال را در برابر آن‌ها آسیب‌پذیرتر کند.

اما کارشناسان همچنین احتمال اینکه کووید19 ممکن است عامل اصلی باشد را رد نکرده‌اند، زیرا به نظر می‌رسد موج موارد در طول همه‌گیری شیوع پیدا کرده است.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ویروس کرونا مستقیماً باعث ایجاد هپاتیت در کودکان می‌شود وجود ندارد. با این حال، WHO همچنین در حال بررسی این موضوع است که آیا کووید19 می‌تواند به نوعی سیستم ایمنی کودکان را وادار کند تا به آدنوویروس‌های بی‌ضرر واکنش غیرعادی نشان دهند.

بوخفلنر گفت: علامت بزرگی که همه این بچه‌ها را متفاوت می‌کرد این بود که همه آن‌ها علائم زردی را نشان می‌دادند که رنگ زرد پوست و چشم است. او گفت که فراتر از علائم قابل توجه این موارد غیرمعمول هپاتیت، اکثر بیماران حالت تهوع و استفراغ داشتند و خستگی عمیق و از دست دادن اشتها را تجربه کردند.

کبد یک اندام قوی است که اغلب می‌تواند در طول زمان، با “هیدراتاسیون” و تغذیه مناسب، خود را بهبود بخشد. طبق نظر کارشناسان به این ترتیب بسیاری از این بیماران جوان به طور کامل بهبود یافته‌اند و به خوبی به زندگی ادامه می‌دهند.

انتهای پیام/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.