Lifestyle

اومیکرون احتمالاً آخرین موج کرونا است/ توصیه‌هایی برای سفرهای نوروزی- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین قناعتی با اشاره به تأثیر واکسیناسیون بر سویه اومیکرون، گفت: در کسانی که واکسن نزدند حدوداً 9 برابر مرگ‌ومیر بیشتر از کسانی است که واکسن زده‌اند و کسانی که واکسن زده‌اند میزان مرگ‌ومیر به‌شدت پایینی دارند، این کاری بود که در دولت سیزدهم انجام شد و در یک ماه اولی که به دانشگاه آمدیم تقریباً تمام وقتمان را برای واکسن گذاشتیم. می‌توانیم بگوییم که 100 درصد مردم جنوب شهر تهران دوز اول و نزدیک به 80 درصد دوز دوم را تزریق کرده‌اند و همین مسئله باعث شد که موج امیکرون آن‌قدر سریع بالا برود و سریعاً پایین بیاید.

وی با مقایسه فراگیری اومیکرون و مرگ‌و‌میر در موج ششم در ایران و آمریکا، ابراز داشت: معادل همین اومیکرون در آمریکا دیده می‌شود که 50 درصد از مردم واکسن زده‌اند چراکه در آنجا خرافات بسیار بیشتر از ایران است و بسیاری از افراد واکسن تزریق نکردند مخصوصاً در بخش مرکزی که خرافات بیشتر است، اومیکرون در این کشور زودتر از ایران شروع شد و آمار و ارقام مرگ‌ومیر همچنان بالاست. این توفیق که ما در مهار موج ششم کرونا داشتیم به مسئله واکسیناسیون برمی‌گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت تکرار دوزهای واکسن در مهار کرونا، مطرح کرد: در زمینه کرونا که یک پدیده عجیبی است مجبور شدیم برخی از قواعد پزشکی را تغییر دهیم؛ تولید یک واکسن و یک دارو حداقل 8 یا 9 سال زمان می‌برد اما در همه‌گیری کرونا، مجوز اضطراری داده شد و همین‌طور که به پیش می‌رویم تحقیقات نیز انجام می‌شود و شاید بتوان گفت تابه‌حال صدها هزار مقاله در رابطه با کرونا نوشته شده است. می‌توان گفت بر اساس تحقیقاتی که در داخل توسط دانشمندان بسیار ارزشمند در دانشکده بهداشت انجام شده است و شبانه‌روز کار و مسائل مربوط به کرونا را رصد می‌کنند، هرچه جلوتر می‌رویم این قضیه شفاف‌تر می‌شود که واکسن اثر مفیدی دارد و تکرار دوزهای متفاوت کمک می‌کند تا مشکل حل شود.

قناعتی با اشاره به احتمال تبدیل اومیکرون به آخرین موج کرونا، عنوان کرد: امیدوار هستیم اگر تغییرات و جهش‌های دیگری رخ ندهد به این سمت برویم که از پاندمی کرونا عبور کنیم و به‌طرف اپیدمی و آندمی برویم که البته نیازمند همکاری مردم است؛ هرچه مردم دنیا و همچنین مردم ایران همکاری و رعایت کنند احتمال جهش کمتر خواهد شد، اگر ویروس در حجم زیادی از مردم تکثیر شود احتمال جهش‌های جدید وجود خواهد داشت اما اگر تعداد تکثیر ویروس کمتر شود امید است که این بیماری مهار شود. احتمال این زیاد است که اومیکرون آخرین جهش کرونا باشد؛ تعدادی مقاله پشتیبان این صحبت است که امید دارند اگر تغییر غیرمنتظره و جدیدی رخ ندهد این موج ششم آخرین موج باشد و از این به بعد پیک‌های خیلی کوتاه خواهیم داشت و به‌مرور محو خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره نکات مهم برای سفرهای نوروزی، اظهار داشت: رعایت اصول بهداشتی اولین مورد است که البته افرادی که واکسن نزده‌اند نیز توسط نیروی انتظامی جریمه خواهند شد. توصیه می‌کنیم افرادی که واکسن نزدند تا زمانی که فرصت وجود دارد، واکسن بزنند تا بتوانند به‌راحتی سفر کنند و این را بدانند که این‌همه افراد واکسن زدند و اتفاقی نیفتاده است، عارضه واکسن بسیار انگشت‌شمار بوده و نسبت به فایده‌ای که برای جامعه ایجاد کرده است، قابل طرح نیست. هر دارویی عارضه دارد، حتی داروهای سنتی نیز این‌گونه هستند اما ما می‌گوییم اثربخشی، فوق‌العاده بالا بوده است؛ نمونه‌اش همین است که موج بسیار عظیمی که در برخی از کشورها تلفات زیادی داشته است اما این موج را در کشورمان به‌راحتی گذراندیم‌.

انتهای پبام/+Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.