Business

ارتش برای اولین بار از یکی از پایگاه های سری پهپادی خود در اعماق زمین رونمایی کرد


یکی از مهم ترین و بزرگ ترین پایگاه سری پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنوان «پایگاه پهپادی 313»، روز گذشته با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح و امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش رونمایی شد.

ارتش برای اولین بار از یکی از پایگاه های سری پهپادی خود در اعماق زمین رونمایی کردارتش برای اولین بار از یکی از پایگاه های سری پهپادی خود در اعماق زمین رونمایی کرد

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین پایگاه سری پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنوان «پایگاه پهپادی 313»، روز گذشته با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح و امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش رونمایی شد.

در این بازدید که تصاویر و خبرهای محدودی به دلایل امنیتی از آن منتشر شده، سرلشکر باقری از آخرین توانمندی ها در حوزه تولید انواع پهپادهای نظامی، تهاجمی و دوربرد ارتش بازدید کرد. به نظر می رسد با عملیاتی شدن این پایگاه سری که در عمق صدها متری زمین طراحی و ساخته شده، جمهوری اسلامی ایران قدرت اول از نظر توان پهپادی در منطقه شده است.

 رونمایی از موشک کروز ۲۰۰ کیلومتری حیدر

پایگاه پهپادی راهبردی ۳۱۳ ارتش جمهوری اسلامی ایران با انواع پهپادهای رزمی، شناسایی و انهدامی ایرانی، مسلح به سامانه‌های موشکی و بمب‌های بومی و سامانه‌های جنگ الکترونیک، یکی از پایگاه‌های زیرزمینی پهپادی ارتش است که متناسب با سطح امنیتی مورد نیاز در مناطق مختلف مرزی توسط ارتش طراحی شده و گسترش یافته‌اند. در این پایگاه، پرنده‌های بدون سرنشین راهبردی ارتش شامل  بیش از یکصدفروند پهپاد کمان۲۲، کمان۱۲، ابابیل۵، مهاجر۶، فطرس و کرار، مجهز به انواع مهمات، بمب‌ها، موشک‌های رهگیر و هوا به سطح و راکت‌های بومی  استقرار یافته‌اند.از جمله مهم ترین نکات این بازدید، رونمایی از موشک کروز ۲۰۰کیلومتری حیدر، به عنوان اولین موشک کروز ایرانی با قابلیت شلیک از پهپاد بود. این موشک قابل شلیک از پهپادهای فطرس و کمان22 ارتش ، 200 کیلومتر برد دارد و در لحظه اصابت به هدف به سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت می رسد.

در این پایگاه همچنین پهپادهای انهدامی آرش و ضد رادار امید و انواع پهپادهای رزمی با بمب بالدار بالابان، موشک‌های شفق، قائم و الماس آماده اجرای هرگونه ماموریت در مرزها و فراتر از مرزهای جمهوری اسلامی ایران هستند. مداومت پروازی طولانی مدت، ارتفاع بالا، عمق عملیاتی قابل ملاحظه، قابلیت حمل انواع تسلیحات ضد هوایی و ضد سطحی نقطه زن و دورایستا، توان بالای حمل سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات و جنگ الکترونیک، برخورداری از سامانه‌های خودمراقبتی، ناوبری و ارتباط امن از ویژگی های ‌ پهپادهای آماده عملیات پایگاه راهبردی ۳۱۳ ارتش است. این پهپادهای بومی و ایرانی با انواع مهمات با کاربردهای مختلف، ترکیبی از پرنده‌های طراحی شده و ساخت ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همکاری شرکت‌های دانش بنیان است که در پایگاه راهبردی ۳۱۳ به عنوان یکی از پایگاه‌های سری ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر شده است.


سرلشکر باقری: هیچ وقت تهدید را کوچک نمی‌گیریم

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پس از بازدید از پایگاه پهپادی راهبردی 313 در جمع فرماندهان ارتش و فعالان عرصه طراحی و تولید پهپادهای ارتش، گفت: امروز برای من یک روز فوق‌العاده ارزشمند و استثنایی است که چنین قدرت قابل توجهی در حوزه پهپادی را در ارتش جمهوری اسلامی ایران و یکی از پایگاه‌های زیرزمینی و امن عملیاتی پهپاد، آن هم در سطح راهبردی مشاهده کردم.وی افزود: در نبردهای امروز در عملیات‌های گوناگون دفاعی، تهاجمی، زمینی، دریایی، هوایی و پدافند هوایی و در ابعاد دفاعی، تهاجمی، انهدامی، شناسایی، مراقبتی، جنگ الکترونیک، حمل محموله و ده‌ها ماموریت دیگر، پهپادها روز به روز جایگاه بالاتری در میان تجهیزات و روش‌های نبرد پیدا می‌کنند.

وی اضافه کرد: آن چه در نبردهای سال‌های اخیر در قفقاز، اوکراین و جاهای دیگر می‌بینیم و قبل‌تر از آن در مقابله با تروریست‌ها در سوریه و عراق تجربه شد و سایر نبردهای دهه اخیر، بیانگر این است که جایگاه پهپاد جایگاهی استثنایی و به شدت در حال رشد است. ارتش با درک دقیق نیاز نبردهای آینده با استفاده از روش‌ها و تجهیزات جدید وارد صحنه و عرصه متحول امروز و آینده شده است و خوشبختانه امروز در عرصه پهپادی این توانمندی را در ارتش دیدیم.رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر این که ما هیچ وقت تهدید را کوچک نمی‌گیریم، دشمن را خواب فرض نمی‌کنیم، چشمان مان باز است و دایم هوشیار و مراقب هستیم، خاطرنشان کرد: خدا را بابت داشتن چنین فرماندهان لایق، توانمند، پا در رکاب ولی امر مسلمین و ان‌شاءا… سرباز حضرت ولی عصر (عج) شاکرم و امیدوارم روز به روز ابعاد دیگر قدرت ارتش را ببینیم.

 

امیرموسوی: ارتقای توان پهپادی ما توقف‌ناپذیر است

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش نیز در حاشیه این بازدید گفت: بزرگ ترین دستاورد ما این است که به هیچ کجا وابسته نیستیم و همه آن چیزی را که برای دفاع از کشور و انجام ماموریت نیاز داریم ، خودمان فراهم می‌کنیم و به هیچ وجه ارتقای توان رزمی از جمله ارتقای توان پهپادی توقف‌پذیر نیست.وی تصریح کرد: نیاز به تقویت پهپاد دورپرواز با مداومت پروازی بالا و توان حمل بالای مهمات برای زدن اهداف راهبردی، باعث شد ارتقای قابلیت پهپاد‌های موجود و تجهیز به انواع موشک‌ها و بمب‌ها با برد‌های مختلف را در دستور کار خود قرار دهیم و با کمک جوانان با انگیزه، متعهد و متخصص مسیر خوداتکایی را با طراحی و تولید انبوه پهپاد‌ها ادامه خواهیم داد.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.