Business

آخرین وضعیت پالایش و دارا یکم؛ صندوق های دولتی از زیان خارج می شوند؟


به گزارش اقتصاد آنلاین؛ یکی از معضلاتی که بعد از ریزش بازار برای دولت ایجاد شد، ضرر سهامداران صندوق واسطه‌گری‌های مالی و پالایشی یکم بود. با اینکه این صندوق‌ها با تخفیف به مردم عرضه شده بودند اما سهامداران آنها بعد از ریزش بازار با ضرر سنگینی مواجه شدند و حتی بعد از رشد مقطعی شاخص این صندوق‌ها رشد نکرد و همچنان هم پایین‌تر از ارزش ذاتی خود دادوستد می‌شوند.

مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین به بررسی این موضوع پرداخت و گفت: با توجه به اینکه ETFهای دولتی به عنوان سهام کم‌ریسک به سهامداران ارائه می‌شود و دولت‌ها نیز معمولا با هدف ورود افراد کم‌ریسک جامعه به بورس به معرفی این صندوق‌ها می‌پردازند. اما به نظر می‌رسد صندوق‌ها پالایش و دارا یکم نتوانسته‌اند عملکرد متناسب با اهداف کلی ETFها را داشته باشند.

وی افزود: هر دو صندوق پالایش و دارا یکم با استقبال گسترده افراد همراه شدند و نکته قابل توجه در این است که دارا یکم بیشتر از پالایش حمایت شد. این موضوع نشان می‌دهد که در آن بازه زمانی اعتماد و تمایل مردم برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های دولتی در حال کاهش بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بنابراین با وجود اینکه دولت ابزار درستی در اختیار داشت و می‌توانست به بهترین شکل از آن استفاده کند، عوامل مختلفی دست به دست هم داد تا وضعیت بازار سرمایه نه تنها بهتر نشود بلکه روز به روز به زیان سهامداران این صندوق‌ها افزوده شد.

وی تصریح کرد: برای مثال صندوق پالایش همچنان پایین‌تر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود و وعده‌های دولت در رابطه با این صندوق کارساز نبوده است. می‌توان گفت اگر این صندوق‌ها با دقت و شفافیت بیشتری به بازار عرضه می‌شدند، اکنون عملکرد بهتری از خود به ثبت می‌رساندند.

محبی بیان کرد: در حال حاضر دولت می‌تواند با حمایت از نقدشوندگی این صندوق‌ها و همچنین در نظر گرفتن بازارگردان‌های مناسب برای آنها وضعیت را بهبود ببخشد و اعتماد از دست رفته سهامداران را به بازار بازگرداند.

وی افزود: انتظار رشد و چشم‌انداز مثبتی برای این صندوق‌ها وجود ندارد و در بهترین حالت انتظار می‌رود همانند اغلب سهام بازار سرمایه در روند تعادلی قرار بگیرند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.