News

“שומעים את הפחד בקול של הגברים”


חדר מצב מאולתר, בחדר ההרצאות של בית מלון בעיירת גבול מנומנמת במזרח הונגריה, הוא תמונה יפה של ישראל וגם של העם היהודי.

חצי החדר שייך לנציגי ארה”ב ובריטניה באזור – שולחן נטוש עם מחשב נייד וטלפון לווייני זרוקים ללא השגחה כיממה שלמה. “יש להם תפקיד מודיעיני, אבל הם בקושי עוסקים בעזרה לאזרחים”, אומר בני גולדשטיין, ראש היחידה של משרד החוץ במקום, שהוזנק מישראל ותפקידו בדסק האפריקני. האזור הישראלי רוחש חיים, ולצד אנשי משרד החוץ גם אנשי הסוכנות וגם הקהילה היהודית של הונגריה. האחרונים מסייעים יותר ליהודים ללא אזרחות ישראלים התקועים בפנים.

פליטים אוקראינים ממתינים בחושך מצמרר במחסום כדי להיכנס לפולין השכנה // צילום: רויטרס

סיור במעברי הגבול מאשש את התמונה הידועה. לרוב האנשים אין בעיה לצאת מהונגריה. גולדשטיין משוחח עם מפקדי שתיים מנקודות הגבול, והם מאשרים שאוקראינה מאפשרת יציאה לכל מי שאינם גברים בגילי 60-18.

אז מה תפקיד היחידה? “אנחנו נכנסים פעמיים-שלוש ביום ומנפיקים אישורי מעבר למי שאיבדו דרכון או לא חידשו אותו או ברחו מביתם ללא מסמכים מתאימים. עוזרים להם גם בהפניה לנקודת גבול. משרד החוץ חוצה את הגבול רק בשתי נקודות – זהוני בהונגריה, שאינה רחוקה מחדר המצב, ולביב בפולין. רוב הצוות כאן נשים. לאורטל אלבז מהשגרירות בזגרב 16 חותמות כניסה, עמנואל עמר מהשגרירות בפראג עם 12 כניסות אל תוך אוקראינה”.

מראות קורעי לב

גולדשטיין אומר שבתחילת האירועים היו באוקראינה כ-10,000 ישראלים, אוכלוסייה מעורבת של ישראלים שעברו לשם, אולי עולים מאוקראינה בעברם שחזרו לשם.

ישראל אינה מנפיקה אשרות מעבר לכפולי אזרחות בגילי גיוס. “אנחנו מבינים את המצב באוקראינה ולא מסייעים לאנשים לערוק”, אומר איתן וייס. אבל אנשים מצאו פרצה במדיניות. אם הם מדווחים שאיבדו את דרכונם, ישראל מחויבת לנפק להם תעודת מעבר, בצירוף אזהרה לא לעבור על החוק האוקראיני. השמועות בעיר הן שתמורת 500 יורו פקיד הגבול האוקראיני מגלה גמישות.

המשימה פה קשה

מקום המפגש, כקילומטר מנקודת הגבול, הוא מלון מקומי. שם המראות קורעי הלב. גברים נפרדים ממשפחותיהם ומבטיחים לילדיהם לחזור מהמלחמה.

חנה, עובדת השגרירות באיטליה, בשיחות טלפון כ-15 שעות ביום. נשים בהיריון וחולים. היא לא פעם מי שצריכה לבשר את הבשורה הקשה. ישראל אינה יכולה לסייע לאותם גברים בגיל גיוס. “הם כועסים?” אני שואל אותה. “לא. הם מבינים אבל הם מפוחדים מאוד. אפשר לשמוע את הפחד בקול שלהם”. המקרה שקצת שבר אותה הוא מקרה של נער שהתקשר אליה. השוטרים טלטלו את אביו, זרקו הערות אנטישמיות, ולא אפשרו לו לעבור איתו לצד ההונגרי.

פיטר, קצין הביטחון של הקהילה היהודית בבודפשט, מספר גם על תופעה הזויה: “אנשים זקנים מפחדים לברוח. הם יודעים שבמלחמת העולם השנייה זו היתה טעות לברוח אל תוך הונגריה”.

המחלץ המפורסם חיליק מגנוס נמצא כאן עם אנשיו כדי לאתר ולחלץ אנשים מתוך אוקראינה. מי שכבר היה בגובה 7,900 מטרים במעלה האוורסט כדי לחלץ מטיילים, מבהיר שהמשימה פה קשה: “הייתי צריך להסביר למישהי שאין לה שום בעיה לנסוע באוטובוס לגבול”. מגנוס כבר נסע לקייב וללביב ומתאר את ההגנה האוקראינית על קייב כ”שיטות של מלחמת העולם הראשונה”.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close