News

עלות הפלישה הרוסית לכלכלת אוקראינה: 564.9 מיליארד דולר15:52

הייניקן, יצרנית הבירה השנייה בגודלה בעולם, הודיעה כי היא מפסיקה את פעילותה ברוסיה. הפסקת הפעילות תעלה לחברה ההולנדית 400 מיליון אירו. בהצהרה רשמית החברה הודיעה: “החלטנו כי בעלות של הייניקן על עסקים ברוסיה אינה מתאפשרת יותר בשל הסביבה הנוכחית. כתוצאה מכך, החלטנו לעזוב את רוסיה”.

מוקדם יותר החודש, החברה ציינה כי היא תפסיק השקעות חדשות ויצוא לרוסיה. כעת, הייניקן היא חברת הבירה הבינלאומית הראשונה שעוזבת את רוסיה, מה שמגביר את הלחץ על היריבה מדנמרק קרלסברג, שבבעלותה המבשלה הגדולה ברוסיה – באלטיקה.

בהודעתה, הייניקן הוסיפה כי היא “עצובה ונחרדת בעוד המלחמה באוקראינה מתעצמת”, ציינה כי תעביר את עסקיה ברוסיה לבעלים חדשים ללא רווח מצידה והדגישה כי כל 1,800 עובדיה ברוסיה יקבלו את שכרם עד סוף 2022.

מוקדם יותר, העיתון הרוסי הליברלי נוביה גזטה, שעורכו דמיטרי מורטוב זכה בשנה שעברה בפרס נובל לשלום, הודיע כי יעצור את פרסומו עד “תום המבצע המיוחד באוקראינה”. ההודעה מגיעה לאחר שהעיתון קיבל אזהרה שנייה מארגון התקשורת הרוסי רוסקומנדזור, שציין כי נוביה גזטה לא התייחס לארגון לא ממשלתי באחד מפרסומיו כ”סוכן זר”, כפי שנהוג בחוק הרוסי.

15:37

שרת הפיתוח הכלכלי והמסחר של אוקראינה כתבה בפוסט בפייסבוק כי עלות הפלישה הרוסית לאוקראינה עומדת על 564.9 מיליארד דולר במונחים של נזקים לתשתיות, צמיחה כלכלית לא ממומשת וגורמים נוספים.

השרה יוליה סבירדנקו ציינה בפוסט כי הלחימה פגעה ב-8,000 קילומטר של דרכים סלולות וב-10 מיליון מטרים רבועים של בתים.

11:15

לאוקראינה אין תוכניות לפתוח מסדרונות הומניטריים כדי לפנות אוכלוסיה אזרחית היום, זאת בשל דוחות מודיעין המזהירים מפני “פרובוקציות” רוסיות בנתיבי הפינוי האזרחי. סגנית ראש הממשלה האוקראינית, אירינה ורצ’וק, הודיעה רשמית על כך הבוקר. נזכיר כי אמש נפתחו בסך הכל שני נתיבים בלבד, כאשר אחד מהם היה למריופול וממנה.

עוד במריופול, העיר לקראת משבר הומנטרי במימדים קטסטרופליים ויש לפנותה לחלוטין, כך אמר היום ראש העיר ואדים בויצ’נקו. הוא הדגיש כי כ-160 אלף אזרחים לכודים בעיר המכותרת ללא חשמל או מים זורמים, ואספקת המזון הולכת ואוזלת. לפי טענות הרשויות בעיר, 26 אוטובוסים היו מוכנים לפנות את התושבים מהעיר, אך כוחות צבא רוסיה מונעים את הפינוי ומסרבים לאפשר מעבר בטוח. “הפדרציה הרוסית משחקת בנו”, אמר בויצ’נקו.

בנוסף, ארגון הצלב האדום הבינלאומי הודיע רשמית כי אינו יכול להגיע למריופול לחלץ פצועים. 

9:16 

הרשויות בכמה מדינות מחוז בגרמניה הודיעו כי יאסרו על הצגת האות Z בציבור, אם היא מביעה תמיכה במלחמה שבה פתחה רוסיה נגד אוקראינה לפני כחודש. הסנאטורית לענייני פנים במדינת המחוז ברלין אמרה כי השימוש באות, המוצגת על כלי המלחמה הרוסים כחלק מהפלישה לאוקראינה, “מנוגד לחוק”, משום שמדובר בהסתה למלחמה. בימים האחרונים תועדו כמה כלי רכב בגרמניה ומחוץ לה שבעליהם מביעים סולידריות עם הרוסים באמצעות השימוש באות. מדינות המחוז בוואריה ונידרזקסן כבר הודיעו על צעד דומה בסוף השבוע, ויוזמות לאסור על הצגת האות תופסות תאוצה במדינות מחוז נוספות. הסנאטורית מברלין ציינה כי הצגת האות “מביעה תמיכה” בפשעים, והעונש המקסימלי על כך עומד על שלוש שנות מאסר.

6:45

לקראת חידוש השיחות בין המשלחת הרוסית למשלחת האוקראינית באיסטנבול, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי קורא ל”שלום באופן מיידי”. בנוסף תקף הנשיא האוקראיני את מדינות המערב שלטענתו לא עוזרות מספיק לארצו וביקש פעם נוספת טנקים ומטוסים. לאחר שדווח כי אוקראינה תסכים לפשרות בנוגע למחוזות הבדלניים במזרח המדינה, הדגיש זלנסקי את החשיבות של שלמות טריטוריאלית של ארצו. בכיר אוקראיני אחר טען כי רוסיה מנסה לפצל את אוקראינה לשניים – כמו החלוקה של צפון ודרום קוריאה.

נשיא ארה”ב ג’ו ביידן מכחיש כי קרא להדחתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנאומו בוורשה. Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.