Politics

דיווח: ארה”ב תאסור רכישת נפט, פחם וגז טבעי מרוסיה15:35

דיווח “בלומברג”: ארה”ב צפויה להודיע היום על איסור רכישת נפט, פחם וגז טבעי מרוסיה. לפי מקרובים לנושא, הנשיא ג’ו ביידן צפוי להוביל את המהלך ללא הצטרפות של האיחוד האירופי, שבעל תלות גדולה יותר ברוסיה. 

14:50

חברת הנפט של (לשעבר רויאל דאץ’ של) התנצלה על כך שרכשה משלוח מוזל של נפט רוסי בשבוע שעבר, והודיעה כי תפסיק בהדרגה את מעורבותה בשוק הרוסי. “כצעד ראשון ומיידי, החברה תפסיק את כל הרכישות הנקודתיות של נפט גולמי רוסי. היא גם תסגור את תחנות השירות, דלקי התעופה וחומרי הסיכה שלה ברוסיה”, נכתב בהצהרה.

13:35

דיווחים שונים מרחבי אוקראינה על הפרות הפסקת אש בכל המסדרונות ההומניטריים המיועדים לפינוי פצועים ואוכלוסיה אזרחית. בממשלה האוקראינית אומרים כי ירי המרגמות לעבר השיירות ההומניטריות ממשיך, בעיקר באזור מריופול שנמצאת במצור רוסי ואירפין הסמוכה לקייב, שם הושמד גשר היציאה הראשי מהאזור.

דובר שר החוץ האוקראיני אולג ניקולנקו אמר שצבא רוסיה תוקף בפרוזדור ההומניטרי שמוביל לעיר זפוריז’יה, נתיב באורך 225 קילומטר. שמונה משאיות ו-30 אוטובוס בדרכם לעיר כדי לפנות פצועים ולהעביר ציוד רפואי ומזון, הוסיף ניקולנקו, האזרחים בעיר חיים כבר שבוע ללא מים זורמים והאוכל הולך ואוזל.

13:01

ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, אמר כי האיחוד מרכיב רשימת סנקציות חדשות שתאפשר לו לפגוע בהפצת הדיסאינפורמציה הרוסית ברחבי העולם. באיחוד ציינו בין השאר חסימת רשתות טלוויזיה ממשלתיות רוסיות.

בורל אמר בנוסף כי יתאפשר לאיחוד להקפיא נכסים ולמנוע מעבר בגוש האירו לאלו שימשיכו להפיץ דיסאינפורמציה. “אני מציע מכאניזם חדש שיאפשר לנו להטיל סנקציות על השחקנים הראשיים במחוזות הדיסאינפורמציה”, ציין בורל.

12:39

שר החוץ האוקראיני, דמיטרו קולבה, צייץ בטוויטר כי הכוחות הרוסים מכתרים את מריופול ומחזיקים בכ-300 אלף אזרחים בני ערובה במצור. “הרוסים מונעים פינוי אזרחים למרות הסכמים מוקדמים עם כוחות ההצלה. פשעי מלחמה הם חלק בלתי נפרד מהאסטרטגיה הרוסית”.

בתוך כך, אולג ניקולנקו, דובר משרד החוץ האוקראיני, צייץ על המסדרונות ההומניטריים ונתיבי המילוט בתוך המדינה – שיאפשרו פינוי של אוכלוסיה אזרחית וסטודנטים זרים.

בינתיים, קיריל טימושנקו, יועץ לנשיא אוקראינה זלנסקי, שיתף ברשתות החברתיות את פינוי האזרחים מסומי, עיר בצפון מזרח אוקראינה. העיר הייתה תחת מתקפה אגרסיבית של צבא רוסיה בימים האחרונים, כאשר בלילה האחרון הייתה הפגזה בה נהרגו 18 אזרחים, ביניהם שני ילדים.

12:00

הנציב העליון של האו”ם לענייני פליטים פיליפו גרנדי הודיע הבוקר כי מספר הפליטים שברחו מאוקראינה עומד כעת על 2 מיליון בני אדם. 

משרד החוץ האוקראיני טוען ש-12 אלף חיילים רוסים נהרגו מאז תחילת הפלישה. לטענת המשרד, עד כה הכוחות הרוסיים איבדו 48 כלי טייס, 80 מסוקים, 303 טנקים, 1,036 כלי רכב משוריינים, 120 כלי ארטילריה ו-27 מערכות נגד מטוסים. 

בתוך כך, עיריית בירת אלבניה, טירנה, אישרה אתמול לשנות את שם הרחוב שבו נמצאות השגרירויות הרוסית והאוקראינית ל”שחרור אוקראינה”. ההצעה אושרה פה אחד.

10:15

לפי דיווחים, הרוסים פתחו הבוקר חמישה מסדרונות הומניטריים מקייב, מצ’רניהיב, סומי, חרקיב ומריופול. 

בתוך כך, הרשויות באוקראינה דיווחו הבוקר כי תקיפה אווירית של רוסיה על בניין מגורים בסומי הלילה הביאה למותם של 9 אנשים, בהם גם שני ילדים. 

7:00

הקרמלין מאיים לנתק את אספקת הגז הרוסי לאירופה. לטענת הממשל הרוסי, מחיר חבית נפט יכול להגיע ל-300 דולר לחבית אם מדינות המערב יממשו את האיומים שלהם ויחרימו את מגזר האנרגיה הרוסי.

בסרטון שצולם מארמון הנשיאות בקייב, הודיע נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי כי אין לו כוונות לצאת מהעיר עד לניצחון הצבא האוקראיני. בסרטון האשים זלנסקי שוב את מוסקבה בכישלון הניסיונות לספק לאזרחים מעברים בטוחים מחוץ לאזורי הקרבות

רוסיה הציעה שוב לקיים מסדרון הומניטרי כדי שאזרחים אוקראינים יוכלו להתפנות מאזורי הקרבות. יצוין כי עד כה כל הניסיונות לייצר דרכי מילוט בטחות לאזרחים מאזורי הקרבות באוקראינה נכשלו. לפי הערכות עד כה הפלישה הרוסית לאוקראינה הובילה עד כה ל-1.7 מיליון פליטים.

דיווח על גנרל רוסי בכיר שנהרג בקרבות. מדובר בפעם השנייה בשבוע החרון שבו נהרג בקרב גנרל רוסי בכיר.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.