Politics

דובר הקרמלין מזהיר: “אל תדחקו אותנו לפינה”08:07

לפי משרד ההגנה הבריטי, החברה הצבאית הרוסית “קבוצת וגנר” פרסה כוחות במזרח אוקראינה וצפויה לשלוח לשם יותר מ-1,000 שכירי חרב, כולל בכירים בארגון.

06:32

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, תיאר הלילה בריאיון ל-PBS את העיצומים האחרונים שהוטלו על רוסיה כמלחמה נגדה. לדבריו, “למרבה הצער, התנאים האלה הם די לא ידידותיים. והם כמו אויבים עבורנו. אנחנו נכנסנו לשלב של מלחמה כוללת. ואנחנו ברוסיה, אנחנו מרגישים כמו בתוך מלחמה, כי מדינות מערב אירופה, ארצות הברית, קנדה – הן באמת מובילות נגדנו מלחמה במסחר, בכלכלה, בתפיסת הנכסים שלנו, בתפיסת הכספים שלנו, בחסימת היחסים הפיננסיים שלנו”.

“עלינו להתאים את עצמנו למציאות החדשה. עליכם להבין את רוסיה, אתם חייבים להבין את רוסיה”, אמר פסקוב.

דובר הקרמלין התייחס גם למתיחות המתמשכת של רוסיה עם נאט”ו, ואמר: “במשך כמה עשורים אמרנו למערב הקולקטיבי ש’אנחנו חוששים מהמעבר של נאט”ו שלכם מזרחה’. אנחנו חוששים מאוד שנאט”ו תתקרב לגבולותינו עם התשתית הצבאית שלה. בבקשה תדאגו לזה. אל תדחקו אותנו לפינה”.

“אמרנו שאנחנו לא מרוצים מההפיכה באוקראינה. ויש ערבויות של פולין, של צרפת ושל גרמניה. אתם בטח זוכרים את המסמך עם חתימות שרי החוץ הרלוונטיים. אין תגובה מצדם. ואז אמרנו ‘תקשיבו, אנחנו לא מרוצים מהאפשרות שאוקראינה תיכנס לנאט”ו, כי זה מסכן אותנו וכי זה יהרוס את מאזן ההרתעה ההדדית באירופה’. אין תגובה. ואז אמרנו ‘תקשיבו, אנחנו רוצים מערכת יחסים שווה. אנחנו רוצים לקחת בחשבון את החששות זה של זה. אם אתם לא לוקחים בחשבון את הדאגות שלנו, אנחנו נהיה במתח’. לגמרי אין תגובה”, הוסיף פסקוב.

“אף אחד לא חושב על שימוש בנשק גרעיני”

במהלך הריאיון הבהיר פסקוב כי רוסיה לא תשתמש בנשק גרעיני. לדבריו, “אף אחד לא חושב על שימוש או אפילו על הרעיון של שימוש בנשק גרעיני”.

“קודם כל, אין לנו ספק שכל המטרות של המבצע הצבאי המיוחד באוקראינה יושלמו. אין לנו ספק בכך. אבל כל תוצאה של המבצע, כמובן, אינה סיבה לשימוש בנשק גרעיני. יש לנו תפיסה ביטחונית שקובעת באופן מאוד ברור שרק כאשר יש איום קיומי על רוסיה, אנחנו יכולים להשתמש בנשק גרעיני, ולמעשה נעשה זאת כדי לחסל את האיום על קיומה של המדינה שלנו”, אמר.

במהלך היום צפויות להתחיל שיחות שלום פנים מול פנים בין נציגים אוקראינים לנציגים רוסים בטורקיה, יותר משבועיים אחרי המגעים האחרונים שנערכו באופן שאינו וירטואלי. שני הצדדים מביעים ספק לגבי פריצת דרך במשא ומתן, וב”גרדיאן” מדווחים כי בכיר אמריקאי אמר שנראה שפוטין לא מוכן להתפשר.

ברקע המתיחות בין נאט”ו לרוסיה, נשיא ארצות הברית, ג’ו ביידן, אמר אמש כי הוא “לא יתנצל” לאחר שקרא להדחתו של פוטין. “אני לא חוזר אחורה… לא ניסחתי אז, וגם לא עכשיו, שינוי מדיניות. הבעתי זעם מוסרי שחשתי ואני לא אתנצל על כך”, אמר כשנשאל אם הוא מתחרט על כך שאמר שפוטין לא צריך להישאר בשלטון. “אף אחד לא מאמין שדיברתי על ‘הורדת פוטין’… אף אחד לא מאמין ש…. הבעתי את זעמי על התנהגותו של האיש הזה”, הוסיף.

כזכור, בעת נאום שנשא בפולין בשבוע שאמר אמר ביידן כי פוטין “לא יכול להישאר בשלטון”. גורמים רשמיים בארצות הברית תיקנו במהירות את דבריו, והדגישו כי הנשיא אינו קורא לשינוי משטר ברוסיה.

זלנסקי מאשים: “פחד תמיד הופך אותך לשותף לפשע”

הלילה נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי נשא נאום ובו דחק בעולם לסייע למדינתו. “אוקראינים לא צריכים למות רק כי מישהו לא יכל לאזור מספיק אומץ כדי למסור את הנשק הדרוש לאוקראינה”, אמר. “פחד תמיד הופך אותך לשותף לפשע”.

“אם מישהו מפחד מרוסיה, אם הוא או היא חוששים לקבל את ההחלטות ההכרחיות שחשובות לנו, במיוחד להשיג מטוסים, טנקים, ארטילריה הכרחית, פגזים – זה גורם לאנשים האלה להיות גם אחראים לקטסטרופה שיצרו החיילים הרוסים בערים שלנו. כי אם יכולתם להציל – היה עליכם לעשות זאת”.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close