News

גדול הדור, הרב קנייבסקי, הלך לעולמו בגיל 94


מנהיג הזרם החרדי-ליטאי, הרב חיים קנייבסקי, הלך לעולמו היום (שישי) בביתו שבבני ברק. הוא חש ברע בימים האחרונים, והתמוטט אחרי צהריים. צוותי החירום ביצעו בו פעולות החייאה, אך הם נאלצו לקבוע את מותו במקום. 

בני משפחתו נקראו להיפרד ממנו, ושהו בבית כשנפטר. מאות אנשים התקהלו מחוץ לביתו לאחר קבלת הבשורה. בלשכת הרב קנייבסקי אישרו את הפרטים ל”ישראל היום”.

הלווייתו תתקיים ביום ראשון הקרוב בשעות אחר הצהריים, ועל פי הערכות צפויים להשתתף בה מאות אלפים. ההלוויה תתקיים בעיר מגוריו בני ברק, והוא ייטמן לצד אביו. 

מאות התאספו סביב בית הרב קנייבסקי בבני ברק לאחר פטירתו // צילום: משה בן שמחון

במשטרה החלו בהיערכות לקראת מסע ההלוויה. קצין משטרה בכיר בשיחה עם “ישראל היום” כי במידה ולא יהיו מגבלות שתטיל המשפחה, “המסע עשוי לכלול רבבות בני אדם ואף יותר. כדי לאפשר זאת המשטרה נערכת למבצע אבטחה מורכב עם כוחות רבים”.

בבית הרב קנייבסקי מסמנים לציבור שהתקהל ברחוב לעשות קריעה בבגדיהם // צילום: הסלבס

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, ספד לו: “יחד עם כל בני ישראל בארץ ובגולה, אנו דומעים, כואבים והמומים עם הסתלקותו לגנזי מרומים של רבם של כל בני הגולה, מרן שר התורה הגאון הגדול רבי חיים קנייבסקי זכר צדיק וקדוש לברכה. עם ישראל איבד את גדול הדור, שתורתו, תפילותיו וברכותיו עמדו לימין כלל ישראל עשרות שנים”.

גם נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד לרב: “יחד עם המוני בית ישראל, אני כואב את הבשורה המרה עם עלייתו של גדול הדור ושר התורה, הגאון הרב חיים קנייבסקי לגנזי מרומים. אהבת התורה, צניעותו, ענוותנותו והנהגתו הרוחנית יחסרו לעולם הישיבות ולעם ישראל כולו. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים. תנחומיי הכנים למשפחתו תלמידיו ומוקיריו”.

הרב קנייבסקי עם נשיא המדינה הרצוג בפתיחת שנת הלימודים, צילום: קובי גדעון, ע”מ
אבלים ליד ביתו של הרב קנייבסקי לאחר היוודע מותו, צילום: גדעון מרקוביץ’

גם ראש הממשלה נפתלי בנט ספד לו: “ברוך דיין האמת. ביחד עם כל עם ישראל, קיבלתי בצער עמוק את הבשורה על מותו של גדול הדור, מרן הרב חיים קנייבסקי זצ”ל. חרף גדולתו בתורה ובציבור, הרב הקפיד לקבל תמיד בלב פתוח ובמאור עיניים כל אדם.

“הוא היה מנהיג ציבור אמיתי, אשר מביתו הצנוע בבני ברק הנהיג רבבות מעם ישראל – בחוכמה, ביישוב הדעת, בבקיאות נדירה. אני משתתף בצער המשפחה באבלה הכבד”.

מטעם הרב גרשון אדלשטיין, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי גם כן, כי לאחר קבלת הידיעה על מותו של הרב קנייבסקי – בעצם “מקבילו” – הוא “נאנח עמוקות וקרא: ‘אוי! אוי!'”. לאחר מכן הוסיף: “הרי הרבה זכויות היו לו, הרבה זכויות.  ההתמדה, איזה התמדה, הוא הלך ברחוב ולא ידע בכלל מההשם של הרחוב. כל הדרך לכולל חזון איש היה הולך מהבית. ומה שם הרחוב? הוא לא יודע! הוא לא מסתכל! נזהר לא להסתכל שום דבר חוץ מתורה וכשהיה נוסע בדרך היה תמיד עם גמרא, כל הזמן. היה בקיאות, בקיאות איומה, הבקיאות. וגם היה בעל מופתים”.

לתגובות במערכת הפוליטית לפטירתו של הרב קנייבסקי >> 

הרב חיים קנייבסקי נחשב למנהיג הציבור החרדי ליטאי, והינו בעל משקל מכריע בכל הנוגע לדרך ההתנהגות של הציבור החרדי כולו. בשנים האחרונות, חרף מצבו הבריאותי הרעוע, הוא הכריע בסוגיות הרות גורל, ביניהן סוגיית הקורונה, שבה הוביל קו בלתי מתפשר בעד קיום ההגבלות וההתחסנות. בנוסף בחודשים האחרונים הוביל את המחאה נגד התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות בכותל המערבי.

רב קנייבסקי בביתו, צילום: שוקי לרר

הרב קנייבסקי נולד ב-1928 בפינסק, אז חלק מפולין, למשפחת אצולה חרדית-ליטאית. אביו היה הרב יעקב ישראל קנייבסקי, שמכונה “הסטייפלר”, ואימו היא פעשא מרים, אחותו של “החזון איש”. ב-1934 עלה עם משפחתו לארץ ישראל והם התיישבו בבני ברק.

הוא למד בישיבת תפארת ציון שבבני ברק ולאחר מכן בישיבת בית יוסף וישיבת לומז’ה, שם סיים בשנתו הראשונה את כל התלמוד הבבלי. הוא נישא ב-1951 לבת שבע אסתר, בתו של הרב יוסף שלום אלישיב, לימים גדול הדור החרדי-ליטאי.

הרב קנייבסקי בביתו שבבני ברק, מרץ 2021, צילום: דוד כהן, ג’יני

את פעילותו הציבורית החל הרב קנייבסקי עם הקמת מפלגת דגל התורה ב-1989, אז ביקש ממנו הרב שך להופיע לצדו בכינוס יסוד המפלגה בבנייני האומה בירושלים. בהמשך, בעת הקמת מועצת גדולי התורה של המפלגה, התבקש להצטרף אליה, אך לאחר שסירב הוא צורף בהוראת הרב שך כחבר בעל דעה. לאחר פטירת הרב אהרון שטיינמן בדצמבר 2017 הוא הפך בפועל למנהיג הציבור החרדי-ליטאי, לצדו של הרב גרשון אדלשטיין, ראש ישיבת פונביז’

.

הרב קנייבסקי עם נכדו ינקי, צילום: אריק סולטן

חרף העובדה שהרב קנייבסקי היה מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, בפועל הוא הוביל במובנים רבים את כלל הציבור החרדי. דבר זה בא לידי ביטוי בעיקר בתחילת מגפת הקורונה, ולאורך הסגרים הראשונים והמאמץ לחסן את הציבור החרדי, שסבל מגלי תחלואה קשים בשל הצפיפות שבה מתגוררים בני המגזר. הרב קנייבסקי הוביל מהלך אמיץ במסגרתו התיישר כמעט לחלוטין עם מוסדות המדינה, קרא להקפיד על הסגרים ולהתחסן.

בשנים האחרונות נהגו אישי ציבור מכלל המגזרים להגיע לביתו, להתייעץ עמו ולקבל ברכה. תשובותיו של הרב היו לרוב קצרות מאוד, וכללו מילים בודדות בלבד. מאז פרוץ מגפת הקורונה נהגו להגיע אליו גם ממונה הקורונה ורופאים נוספים.

באוקטובר 2020 חלה הרב קנייבסקי בנגיף הקורונה, וכמה ימים לאחר מכן חלה החמרה במצבו. באירוע שמחת בית השואבה, ימים ספורים לאחר שחלה, הוא תועד כשהוא מתמוטט וקורס בכיסאו. בווידיאו שהופץ מהאירוע נראה הרב כשהוא יושב על כיסא, עיניו נעצמות מדי פעם, ובשלב כלשהו התמוטט אחורה בכיסאו.

בהכנת הידיעה השתתף איציק סבן

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.